Saturs
 
Vai pietūkums pēc ķirurģiskas operācijas ir normāls? (Ievads)
Daudzi cilvēki kādreiz dzīvē pieredz ķirurģiskas operācijas un uzturēšanos slimnīcā. Pēc negadījuma vai slimības var nākties kādu laiku pavadīt slimnīcā.
Atkarībā no skartās ķermeņa daļas ķirurģiskās procedūras var radīt organismam lielu slodzi. Daudziem cilvēkiem pēc operācijas rodas gremošanas problēmas saistībā ar medikamentu lietošanu, uztura maiņu slimnīcā un fizisko aktivitāšu trūkumu.
Slimnīcās pacienti bieži sūdzas par vēdera problēmām, piemēram, diskomfortu vēderā, aizcietējumu, vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos. To nevajadzētu atstāt bez ievērības, jo, apstājoties ēdiena virzībai pa zarnu traktu, var tikt izraisīts nopietns kaitējums organismam.
 
Kas ir postoperatīvais ileuss un vai tas ir bīstams?
Parasti ēdiens pa zarnu traktu virzās, saraujoties un atslābstot muskuļiem vēdera apvidū, un tas rada viļņveidīgu kustību. Kad tā dēvētā peristaltika apstājas, ārsti to sauc par postoperatīvu ileusu jeb zarnu nosprostojumu pēc operācijas.
Ileuss visbiežāk rodas pēc vēdera dobuma vai iegurņa operācijām. To var izraisīt situācija, kad pēc operācijas neatjaunojas normālā peristaltikas darbība, recepšu medikamenti vai pat nosprostojums pēcoperācijas rētaudu dēļ.
Vēdera pūšanos pēc ķirurģiskas operācijas var izraisīt vēl daudzi citi cēloņi. Pētījumos konstatēts, ka to dalībnieki sūdzas par gremošanas problēmām pēc noteiktu pārtikas produktu vai medikamentu lietošanas. Tie ietver zāles, ko lieto aizcietējuma ārstēšanai (caurejas līdzekļi), cukura diabēta ārstēšanai (akarboze) un zāles, kas palīdz pret aptaukošanos (Orlistat).
Citi zināmi medikamenti, kas bieži izraisa gremošanas problēmas, ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (piemēram, ibuprofēns vai diklofenaks), kā arī antibiotikas.
Tādi kontracepcijas līdzekļi kā hormonālās tabletes izmaina hormonu līdzsvaru, kas arī ir zināms vēdera pūšanās cēlonis. Daudzas sievietes ir sūdzējušās par vēdera pūšanos, sākot vai pārtraucot lietot hormonālo kontracepciju.
 
Kā mazināt vēdera pietūkumu pēc ķirurģiskas operācijas?
Tā kā virkni gremošanas problēmu, šķiet, izraisa uzturs vai mūsdienu dzīvesveids, jūs varat daudz ko darīt, lai mazinātu ar vēdera pūšanos saistītās problēmas. Pievērsiet uzmanību saviem ieradumiem un ikdienai, lai noskaidrotu cēloņus.
 
Kad jāvēršas pie ārsta?
Ja zarnu nosprostojuma simptomi rodas, kad pacients vēl atrodas slimnīcā, ir jākonsultējas ar ārstu, lai noskaidrotu, vai nepieciešama medicīniska palīdzība. Zarnu nosprostojuma (ileusa) simptomi:
Sāpes un krampji vēderā
Uzpūties vai pietūcis vēders
Slikta dūša un vemšana
Aizcietējums vai neliela ūdeņaina vēdera izeja
Pilnuma sajūta un ēstgribas zudums
Nespēja izvadīt gāzes
Zarnu nosprostojumu var ārstēt, gaidot, līdz tas pāries, vai mainot pacienta uzturu un lietotos medikamentus. Atkarībā no zarnu nosprostojuma smaguma pakāpes un tā cēloņiem, ja saglabājas simptomi, var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.
 
Espumisan® – atvieglo vēdera pūšanos!
Espumisan® - dažādas zāļu formas jūsu vajadzībām
Espumisan® 100 mg/ml emulsija
Viegli norijama emulsija ar gāzu uzkrāšanos saistītu stāvokļu ārstēšanai no pirmajām dzīves nedēļām.
Espumisan® 40 mg/ml emulsija
Viegli norijama emulsija ar 40 mg/ml simetikona.
Espumisan® Easy 125 mg granulas
Inovatīvs preparāts granulu formā vienkāršai un neuzkrītošai gāzu uzkrāšanās kontrolei arī ārpus mājām, neuzdzerot ūdeni.